برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی ضروری است

به گزارش وبلاگ مویک، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط زیست گفت: بهبود شرایط محیط زیست کشور به آموزش های عمومی محیط زیست برای مخاطبان خاص وعام، با تقویت روحیه مطالبه گری اصولی و مشارکت اجتماعی، را می طلبد.

برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی ضروری است

ژیلا مهدی آقایی، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط زیست در رابطه با همکاری، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی برای حفظ محیط زیست، در گفت وگو با میزان گفت: با توجه به ماهیت فرابخشی سازمان حفاظت محیط زیست، همکاری باسایر دستگاه ها و نهاد های کشور جهت ترویج فرهنگ مشارکتی در حفاظت از محیط زیست کشور، قطعا تاثیر به سزایی در بهبود شرایط محیط زیست دارد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط زیست در ادامه مطرح کرد: پیاده سازی برنامه های محیط زیستی بدون توسعه و ارتقاء سطح همکاری و مشارکت بین دستگاهی امکان پذیر نیست و هرجا این همکاری انجام شده، تاثیرات قابل توجهی را در بهبود شرایط محیط زیست شاهد بودیم.

وی گفت: مسئله اصلی، قبول و ترویج تفکر مشارکت محور در حفظ محیط زیست هست، که هنوز خیلی جا نیفتاده، و عوامل زیادی نیز در آن دخیل هستند.

آقایی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست، با توجه به نقش حاکمیتی و نظارتی خود در بسیاری موارد، باید پیگیر مطالبات باشد، بنابراین همکاری، همدلی و مشارکت محوری دستگاه ها در ایفای نقش قانونی و ذاتی شان در حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب سرزمین، بسیار مهم است.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی در رابطه با چالش های پیشرو سازمان گفت: حل بسیاری از چالش های سازمان به عنوان مثال، آلودگی هوا، مدیریت پسماند، مدیریت حفاظت خاک و... نیازمند هماهنگی و همکاری های بین دستگاهی است، و اگر رویکرد مدیریت مشارکتی در برطرف این معضلات وجود نداشته باشد، قطعا سازمان در کسوت ارگان حاکمیتی و نظارتی که نظارت بر اجرای قوانین در این حوزه ها را برعهده دارد، به تنهایی قادر به حل و فصل این حجم از مسائل محیط زیستی کشورنخواهد بود.

وی اعلام کرد: مشکل اینجاست که بسیاری از افراد جامعه، به دلیل ضعف آگاهی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست، همیشه انگشت اشاره شان در این موارد به سمت سازمان است.

آقایی درباره آموزش های عمومی برای حفظ محیط زیست گفت: قطعا آموزش های عمومی محیط زیست برای مخاطبان خاص وعام، با تقویت روحیه مطالبه گری اصولی و مشارکت اجتماعی، سبب بهبود شرایط محیط زیست کشور را فراهم خواهد آورد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی حس مسیولیت پذیری زیست محیطی را برای همه افراد جامعه ضروری دانست، گفت: آموزش های همگانی محیط زیست در سطوح مختلف جامعه و ترغیب حس مسئولیت فردی و اجتماعی محیط زیستی که منجر به بهره گیری از مشارکت مردم و ارتقاء سطح مشارکت اجتماعی محیط زیستی می گردد، یکی از عوامل بسیار موثر در مطالبه گری اجرای قوانین و وظایف مترتب بر دستگاه ها در حفظ محیط زیست و بهبود عملکرد محیط زیستی آن ها خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید