عکس ، جیمزوب از یک ساعت شنی در فضا تصویربرداری کرد!

به گزارش وبلاگ مویک، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب در جدیدترین عکس خود، یک ساعت شنی را در دل آسمان نشان می دهد که شروع یک ستاره را به تصویر می کشد.

عکس ، جیمزوب از یک ساعت شنی در فضا تصویربرداری کرد!

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) ناسا، ویژگی های پنهان یک پیش ستاره را در ابر تاریک موسوم به L1527 آشکار نموده است و بینشی را در خصوص شروع یک ستاره نو ارائه می نماید. این ابرهای فروزان فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند و همین موضوع، آنها را به یک هدف ایده آل برای دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) جیمز وب تبدیل می نماید.

در گردن این ساعت شنی، شروع یک ستاره نو پنهان است. ابرهای غبار و گاز در این منطقه فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند. طول موج های فروسرخ، همان طول موج هایی هستند که تلسکوپ فضایی جیمز وب در آنها تخصص دارد.

این پیش ستاره، یک توده گاز داغ و پف نموده است که تنها کسری از جرم خورشید ما به شمار می رود. همان طور که پیش ستاره، مواد را به داخل می کشد، هسته آن فشرده و داغ تر می شود. در نهایت، همجوشی هسته ای شروع می شود و یک ستاره به وجود می آید.

خط تاریکی که در مرکز ساعت شنی دیده می شود، نمای لبه ای از یک قرص پیش سیاره ای است که هنگام شکل گیری ستاره به درون آن کشیده می شود. میزان آن تقریبا به میزان منظومه شمسی ما است و محتمل است که نهایتا در سیارات جمع شود و روزنه ای را به سوی تاریخ منظومه شمسی باز کند.

نور پیش ستاره، حفره هایی را در غبار و گاز بالا و زیر قرص آن را معین می نماید. برای درک این موضوع، چراغ قوه هایی را تصور کنید که در جهت مخالف هستند و هر کدام یک مخروط از نور را می تابانند. نواحی آبی رنگ، نشان دهنده نازک ترین غبار هستند. این در حالی است که رنگ نارنجی، لایه های ضخیم تری از غبار را نشان می دهد.

در این تصویر، ابری چندرنگ به شکل ساعت شنی دیده می شود که در پس زمینه سیاه و پرستاره فضا قرار گرفته است. این ابر غبار و گاز با نور یک پیش ستاره روشن می شود که ستاره ای در مراحل اولیه شکل گیری است. حباب بالایی ساعت شنی، نارنجی است و حباب پایینی، از رنگ سفید تا آبی تیره دیده می شود.

این دو حباب با هم مانند بال های پروانه ای هستند که 90 درجه به طرفین چرخیده اند. از حباب های بالایی و پایینی رشته های رنگی بلند و موزونی امتداد یافته اند که تقریبا شبیه به آتش سوزان هستند. در مرکز ساعت شنی، یک خط مرزی کوچک و تیره وجود دارد. این خط، نمای لبه ای از یک قرص پیش سیاره ای است. قرص پیش سیاره ای، قرصی از مواد است که هنگام شکل گیری ستاره به درون آن کشیده می شود.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، جیمزوب از یک ساعت شنی در فضا تصویربرداری کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جیمزوب از یک ساعت شنی در فضا تصویربرداری کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید