حسگرهای نو گرافنی کیفیت رابط های مغز و ماشین را بهتر می نمایند

به گزارش وبلاگ مویک به نقل از نیواطلس، این توسعه پیامدهای مثبتی نه تنها برای ارتقای مراقبت های بهداشتی بلکه برای طیف وسیعی از صنایع دیگر هم دارد.

حسگرهای نو گرافنی کیفیت رابط های مغز و ماشین را بهتر می نمایند

رابط های مغز و ماشین موسوم به بی ام آی، به افراد امکان می دهند تا با استفاده از امواج مغزی خود، دستگاهی را راه اندازی نمایند. آنها به عنوان رابط های هندزفری و بدون صدا، پتانسیل بالایی برای استفاده در رباتیک، پروتزهای بیونیک و خودروهای خودران دارد.

BMI معمولاً از سه ماژول تشکیل شده است: یک محرک حسی خارجی، یک رابط حسی و واحدی که سیگنال های عصبی را پردازش می نماید. از این سه، رابط حسی بسیار مهم است، زیرا فعالیت الکتریکی فراوری شده به وسیله خارجی ترین لایه مغز، یعنی قشر مغز، که مسئول فرآیندهای سطح بالاتر، از جمله عملکرد حرکتی است، را شناسایی می نماید.

قشر بینایی، بخشی از قشر مغز است که اطلاعات ارسال شده از چشم ها را دریافت و پردازش می نماید و کلید BMI است که به محرک های بینایی متکی است. قشر بینایی در قسمت پشتی مغز، یعنی در لوب اکسیپیتال واقع شده است.

امواج مغزی به وسیله حسگرهای قابل کاشت یا پوشیدنی، مانند الکترودهای الکتروانسفالوگرافی یا ای ای جی ثبت می شوند. مشکل استفاده از الکترودهای EEG و دیگر حسگرهای زیستی غیرتهاجمی در پشت سر افراد این است که این ناحیه معمولاً با مو پوشیده شده است.

حسگرهای مرطوب به استفاده از ژل رسانا روی پوست سر و مو متکی هستند، اما این امر می تواند باعث حرکت حسگرها در زمان استفاده فرد گردد. حسگرهای خشک را می توان به عنوان جایگزین استفاده کرد، اما آنها نیز چالش هایی دارند. زیرا رسانایی کمتری نسبت به حسگرهای مرطوب دارند و با توجه به شکل گردی سر، ممکن است در حفظ تماس کافی با مشکل روبرو شوند.

محققان دانشگاه فناوری سیدنی با فراوری یک حسگر زیستی خشک حاوی گرافن این مشکل را حل نموده اند. این حسگر دارای لایه ای به ضخامت یک اتم از اتم های کربن است که در یک شبکه شش ضلعی قرار گرفته اند. این شبکه 1000 برابر نازک تر از موی انسان و 200 برابر قوی تر از آن است.

حسگرهای الگوی شش ضلعی روی پوست سر و در پشت سر قرار می گیرند تا امواج مغزی را در قشر بینایی تشخیص دهند و کاربر از یک لنز واقعیت افزوده هم استفاده می نماید که امواج مغزی ایجاد می نماید که به وسیله حسگر زیستی دریافت می گردد. سپس یک رمزگشا آن سیگنال را به یک فرمان ترجمه می نماید. دقت این فناوری 94 درصد است و برای تجاری سازی آن در آینده نزدیک کوشش خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حسگرهای نو گرافنی کیفیت رابط های مغز و ماشین را بهتر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگرهای نو گرافنی کیفیت رابط های مغز و ماشین را بهتر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید