حوصله تان سر رفته؟ 12 راه حل پیشنهادی را بخوانید

به گزارش وبلاگ مویک، حوصله سر رفتن یا بی حوصلگی همان حسی است که نه می توانیم کاری را انجام دهیم و نه می خواهیم در آن حالت بمانیم. کارهای کمی هستند که می توانند ما را از این حس و حال بیرون بیاورند. گاهی اوقات ما این راه حل ها را به صورت غریزی پیدا می کنیم یا یک اتفاق ناگهانی باعث می گردد ما دچار شادی لحظه ای شویم و از آن حال و هوای کسل کننده بیرون بیاییم؛ اما گاهی اوقات ما ساعت ها بی حوصله می مانیم و با خودمان یا دیگران، دست به گریبان می شویم.

حوصله تان سر رفته؟ 12 راه حل پیشنهادی را بخوانید

به طور مثال، به خاطر اتفاقات گذشته آغاز می کنیم به سرزنش کردن خودمان یا به علت مسایل جزیی از دیگران گله می کنیم و کدورت های بزرگ درست می گردد.

همه این اتفاقات ناگوار به این علت است که حوصله ما سر رفته است. اگر قلق خودمان را پیدا نکنیم که چگونه از بی حوصلگی نجات پیدا کنیمف بعد از مدتی بهانه گیری و وسواس فکری برایمان عادت می گردد.

وبلاگ مویک زندگی درادامه به 12 راهکار می پردازد که به شما برای بیرون آمدن از آن حال و هوای کسالت بار یاری می نماید. ممکن است تنها 3 راه از این گزینه ها با روحیات و ساختار شخصیتی شما سازگار باشد. این موارد انتخابی را یادداشت کنید و حواستان باشد که اگر زمانی دلتان خواست که مسئله کوچکی را چه برای خود و چه برای دیگران بزرگ کنید به سراغ یادداشت هایتان بیایید. قطعا حالتان بهتر می گردد.

1. فهرست کارهایی که باید انجام دهید را بنویسد

یک مداد و کاغذ بردارید و درباره کارهایی بنویسید که بتوانید آنها را اجرایی کنید و برای انجام دادن آنها کوشش کنید و زمان تقریبی در نظر بگیرید. فکر خود را مشغول برنامه ریزی درست و هدفمند در راستای پیشرفت خود کنید.

2. تمیزکاری

گاهی اوقات ما دلمان نمی خواهد که به مسئله ای فکر کنیم. اتفاقا برعکس، تمام کوشش خود را می کنیم تا از فکر و خیال فرار کنیم. یک دستمال گرد گیری بردارید و آغاز به پاک کردن وسایل خانه کنید. کارهای این چنینی برای تقویت ساختار ارادی مغز، که به چه چیزی نمی خواهید فکر کنید و می خواهید از فکرتان دور باشد، مفید است.

3. کاری را که باید انجام دهید تصویرسازی کنید

اگر در محل کار هستید و احتیاج دارید که خیلی سریع از حال و هوا حوصله سر رفته خود بیرون بیایید، وظیفه و کار بعدی که مجبور هستید آغاز کنید را تجسم کنید. این تصویرسازی فکری به شما یاری می نماید که آمادگی فکری و روحی برای آن کارها را ناخودآگاه بازیابی کنید.

4. حرکت جسمانی و افزایش فشار خون در مغز و ماهیچه ها

کسالت روحی ما گاهی از شرایط جسمانی سرچشمه می گیرد و برای رفع کردن آن تنها احتیاج است که چند دقیقه ای به حالت تند پیاده روی کنیم یا چند حرکت کششی انجام دهیم. تحقیقات نشان می دهند با کاهش فشار خون، عضلات مغز و ماهیچه به نوعی سِری و خواب رفتگی می فرایند. با توصیه های یاد شده می توانید در لحظه حال خود را بهتر کنید.

5. علاقه به مطالعه کردن

بعضی از ما علاقه وافری به دسته خاصی از مطالعات داریم. در مواقعی که حوصله هیچ چیز را نداریم باز هم یک گزینه خالی برای مطالعه، در نظر می گیریم. بهتر است در این شرایط مقاله یا کتاب مورد علاقه خود را بخوانیم و اگر محدودیت زمانی داریم حواسمان به ساعت هم باشد.

6. هم صحبتی با اطرافیان

کمی تغییر و تنوع می تواند شما را به حالت نرمال برگرداند. با اطرافیانتان هم صحبت شوید و جازه دهید راستا مکالمه تان خودش پیش رود. البته مهم است از هم صحبتی با ایشان (کسی که برای هم صحبتی انتخاب کردید) لذت ببرید و موضوع مورد بحث حال شما را بدتر نکند.

7. مرتب کردن و چیدمان

گاهی اوقات حوصله ما از شلوغی سر می رود و تنها کاری که باید انجام بدهیم مرتب کردن اتاق، میزکار، فایل ها و وسایل شخصی مان است. پس دست به کار شوید و اول برای خوب کردن حال خودتان قدم بردارید؛ زیرا که اگر حال شما خوب نباشد کیفیت کاری که انجام می دهید هم در خوب نخواهد بود.

8. با کسی که می دانید حالتان را خوب می نماید تلفنی صحبت کنید

دوست، مادر، پدر، همسر، خواهر و برادر از جمله کسانی هستند که همواره حال ما را خوب می نمایند. اگر با خودتان جنجال داشتید به یکی از این اشخاص که می دانید در آن لحظه حالتان را خوب می نماید زنگ بزنید و نگذارید بیشتر از آن در گودال افکار منفی غرق شوید. لازم نیست که درباره موضوع خاصی با آنها صحبت کنید تنها کافی است حال و احوال کنید و موضوعات روزمره موضوع بحث باشد.

9. به گل و گیاه ها آب دهید

وجود گل و گیاه به خودی خود حال گرفته و ابری ما را آفتابی می نماید. حالا اگر ما برای ادامه حیات این موجود زنده و زیبا قدمی برداریم، حالمان بهتر هم می گردد. یک لیوان یا پارچ آب بردارید و به گل ها آب بدهید و با آنها صحبت کنید. از کلمات مثبت بهره ببرید. به عقیده کنفوسیوس، فیلسوف، نظریه پرداز و معلم چینی، قدم مثبت برای دیگران ما را به خوشحالی حقیقی می رساند. برای مثال، خرید هدیه برای شخص دیگری حال ما را بهتر از، خرید برای خودمان می نماید.

10. یک چرت بخوابید

گاهی اوقات این کسلی و بی حوصلگی برای کم خوابی یا بی خوابی است که شب گذشته داشتیم. بهتر است یک چرت بزنید تا بقیه روز را با حال خوب پیش ببرید. خواب تا 20 دقیقه چرت حساب می گردد و بعد از 20 دقیقه بدن و مغز وارد فاز عمیق تری از خواب می شوند که در این صورت بیدار شدن سخت تر است. توصیه می گردد در طول روز یک یا در صورت احتیاج بیشتر، چرت داشته باشید تا خواب عمیق.

11. نوشتن نامه

گاهی اوقات ما دلمان از کسی یا چیزی گرفته است و این حال ما را ساعت ها، روزها و شاید هفته ها درگیر کند. برای بهبودی حال خود بهتر است نامه ای به کسانی که دوست داریم حرف هایمان را به آنها بزنیم، بنویسیم؛ ولی نفرستیم. این تفکر که ما قرار نیست نامه هایمان را بفرستیم باعث می گردد خود سانسوری نکنیم و هر چه را که فکر می کنیم و دلمان می خواهد یادداشت کنیم. دست آخر، هم حال خودمان خوب می گردد، به اصطلاح سبک می شویم و هم کسی را ناراحت نکرده ایم.

12. غذا درست کردن

گاهی اوقات به تجربه های تازه احتیاج داریم و بهتر است یک دستورالعمل تازه برای غذا را امتحان کنیم. خلق مزه آن هم برای اولین بار، حال شما را بهتر می نماید. در این بین می توانید به بخش غذا وبلاگ مویک زندگی مراجعه کنید و دستور پخت غذایی را که قصد دارید تجربه کنید را بردارید. بو و عطر غذای خانگی همواره برای حال بد ما جواب خوبی است، حتما آن را تجربه کنید.

در این باره بخوانید:

خستگی تن را با خوابیدن در می کنید، با خستگی فکر چه می کنید؟

ریجکت می شوید یا بلاک شده اید؛ در این زمینه بخوانید

قبل از دوچرخه سواری، این 9 مورد را بدانیم

منبع: ریدرز دایجست

منبع: ایرنا زندگی

به "حوصله تان سر رفته؟ 12 راه حل پیشنهادی را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوصله تان سر رفته؟ 12 راه حل پیشنهادی را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید