غار خرسین، پدیده ای بکر و دیدنی در بندرعباس

به گزارش وبلاگ مویک، غار خرسین در مجاورت روستای خرسین از توابع دهستان در بخش فین شهرستان بندرعباس است و در فاصله 80 کیلومتری شهر بندرعباس واقع شده است. درون غار قندیل های نمکی متعددی دیده می شوند که به زیبایی های این غار افزوده اند. در واقع غار خرسین یکی از معدود غارهای نمکی و دست نخورده استان هرمزگان است.

غار خرسین، پدیده ای بکر و دیدنی در بندرعباس

دهانه در ارتفاع 1080 متر از سطح دریا قرار گرفته است. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستند. شایان ذکر است که جریان آب شوری در غار وجود دارد که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار است. بعلاوه به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و به طور کلی محیط این گنبد نمکی، بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه است به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

این منطقه از یک رشته کوه تشکیل شده که به صورت گنبد نمکی از داخل زمین بیرون آمده طوری که نوک گنبد هنوز بدون تغییر یافتن از بافت طبیعی اطراف، پوشیده از بادام کوهی است ولی قسمت های جانبی گنبد تحت تاثیر فشار های درونی زمین به صورت نمک ظاهر شده است و به علت نمکی شدن بافت خاک، دارای پوشش قابل توجهی نیست.غار خرسین بندرعباس

این منطقه به علت دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر گنبد های نمکی موجود در استان دارای منظره های منحصر به فرد به خصوص آبشار نمکی و قندیل های متنوع با ستون های بزرگ نمکی است. در داخل این گنبد منظره های متعددی وجود دارد که حالت آبشار مانندی به خود گرفته و با تشکیل قندیل های نمکی متنوع، زیبایی های خاص خود را به وجود آورده است.بعلاوه در داخل این تپه ستون های بسیار بزرگ نمکی وجود دارد که نظر هر بیننده را به خود جلب می نماید که از این پتانسیل های طبیعی می توان در جنبه های آموزشی و تفرجی بهره برد.

برترین فصل برای بازدید از غار اوایل بهار و تابستان است که مقدار بارندگی کم است. به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و به طور کلی محیط این کوه، بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه است به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

از آنجا که آب آشامیدنی در داخل و بعلاوه در نزدیکی غار در دسترس نیست، ضروری است که در این زمینه از قبل پیش بینی های لازم به عمل آید و نکات ایمنی در این خصوص رعایت گردد. بعلاوه شیب زیاد قسمت هایی از مسیر و پوشیده بودن مسیر از نمک پیشروی در غار را قدری مشکل می نماید.

منبع: گردشبان

به "غار خرسین، پدیده ای بکر و دیدنی در بندرعباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار خرسین، پدیده ای بکر و دیدنی در بندرعباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید