هاستل چیست؟ ، چه فرقی با هتل دارد؟

به گزارش وبلاگ مویک، اگر در حال برنامه ریزی یک سفر هستید، اولین پرسشی که بعد از انتخاب مقصد با آن روبرو می شوید، محل اقامت است. محل اقامت در سفر باید با هزینه ها و کیفیت مورد نظر مسافران هماهنگ باشد. اگر قصد صرفه جویی در هزینه های سفر را دارید و می خواهید با گزینه ای مناسب به نام هاستل (Hostel) آشنا شوید، مطالعه این مطلب می تواند به شما یاری کند.

هاستل چیست؟ ، چه فرقی با هتل دارد؟

هاستل یک مکان متفاوت از هتل و مسافرخانه است که تجربه ای نو در سفر را برای شما به ارمغان می آورد. در هاستل ها، تعداد افرادی که در یک اتاق ساکن می شوند، از هتل و مسافرخانه بیشتر است و ممکن است حتی با افرادی غریبه، هم اتاقی شوید.

هرچند این موضوع در نگاه اول چندان مجذوب نماینده نیست، اما این تجربه گروهی برای بسیاری از مسافران به نکته ای مثبت در سفر تبدیل شده است. البته این موضوع را در نظر بگیرید که در اغلب موارد، تنها یک یا دو تخت هاستل ها اجاره می رود و معمولاً با یک اتاق کاملاً پر، روبرو نخواهید شد.

هزینه پایین سفر، در کنار امکانات شخصی مناسب باعث شده تا هاستل به بهترین گزینه برای بک پکر ها و گردشگرانی تبدیل گردد که قصد دارند هزینه های سفر خود را کاهش دهند. با علم به این موضوع، ما در بهترین ها به سراغ معرفی فواید و مسائل هاستل ها رفته ایم و البته به روش های صحیح برای انتخاب یک هاستل مناسب هم خواهیم پرداخت.

هاستل چیست؟

اولین هاستل در سال 1912 در شهر آلتنا در آلمان بنا شد و در طول یک قرن، این روش متفاوت از هتل داری، به شهر ها و کشور های دیگر دنیا منتقل شد. عبارت هاستل از ترکیب دو واژه هاست (Host) به معنی میزبان و هتل (Hotel) به وجود آمده است که در عمل به صمیمیت این فضای اقامتی اشاره دارد.

هاستل یک هتل مقرون به صرفه قیمت است که شباهت زیادی به مهمان پذیر و پانسیون دارد. البته تفاوت هایی هم وجود دارد که تجربه استفاده از هاستل را، منحصربه فرد می نماید. در هاستل ها هر مسافر یک تخت دارد که معمولاً در اتاق های 2 تا 8 تختی قرار می گیرند.

هرچند نمی توان قانونی ثابت را برای هاستل ها در نظر گرفت، اما در اغلب موارد، سرویس بهداشتی و حمام، بین اتاق ها مشترک است. در واقع همین اشتراک در اتاق و سرویس بهداشتی باعث شده تا هزینه های یک هتل، بین مهمان های یک هاستل، تقسیم گردد.

این موضوع را در نظر بگیرید که اگر به صورت گروهی سفر می کنید، اجاره چندین تخت در یک هاستل می تواند علاوه بر کاهش هزینه سفر، تجربه ای به یادماندنی را هم برای شما پدید بیاورد. در سفر های شخصی هم با اشخاصی نو آشنا خواهید شد و اطلاعات عمومی بهتری از محل سفر دریافت خواهید کرد.

در اغلب موارد، تیم مدیریتی هاستل ها بسیار صمیمی هستند و حس یک تجربه گروهی را به شما منتقل می نمایند. در هاستل ها خبری از پیشخدمت و رستوران نیست و معمولاً یک آشپزخانه مجهز و البته مشترک، در اختیار مسافران قرار داده می گردد.

فواید هاستل

علاوه بر کاهش هزینه ها که پیش ازاین به آن اشاره شد، هاستل ها فوایدی دارند که می توان به آن پرداخت. بسیاری از افراد از محیط خشک و رسمی هتل ها فراری هستند و در پی مکانی می گردند که بیشترین شباهت را به یک تجربه گروهی، اما خانگی داشته باشد.

در هاستل ها می توانید با کاهش هزینه ها، مدت بیشتری را در سفر باشید. همین موضوع باعث شده که در سفر های بین المللی، هاستل به گزینه ای امن و مناسب تبدیل گردد. این موضوع را در نظر بگیرید که اغلب هاستل ها بسیار تمیز هستند و در عمل تفاوت چندانی با یک هتل ندارد.

درست مثل مکان های اقامتی لوکس، هاستل ها هم در نزدیکی محل های توریستی، بازار و بسیاری مکان های تفریحی قرار دارند. تعدادی از هاستل ها، اتاق های خصوصی را هم در اختیار مسافران قرار می دهند که البته هزینه ای بیشتر را به شما تحمیل خواهد نمود. یک اتاق خصوصی در هاستل، شباهت زیادی به اتاق یک هتل دارد، با این تفاوت که از حمام و سرویس، خبری نیست.

امکانات گروهی مثل آشپزخانه و سیستم شستشو لباس هم وجود دارد که خود شخص باید برای استفاده از آن اقدام کند. معمولاً یک صبحانه ساده هم در هاستل ها سرو می گردد که انتظار چندانی نباید از آن داشت.

مسائل هاستل

شاید مهمترین ایراد یک هاستل، کمبود امنیت آن در مقابل یک هتل مجهز باشد. هرچند مدیریت صحیح در یک هاستل می تواند این مسائل را به حداقل برساند. به اسم یک توصیه کلی در سفر، بهتر است از حمل وسایل با ارزش خودداری کنید و این موضوع در استفاده از هاستل هم صدق می نماید.

تجربه های مشترک مثل حمام و آشپزخانه هم در برخی موارد، مسائلی را منجر خواهد شد که با صبوری و تجربه بیشتر در استفاده از این سرویس متفاوت، می توان آن ها را پشت سر گذاشت.

هاستل، هتل، آپارتمان، ویلا یا اتاق های خانوادگی؟

انتخاب بهترین محل اقامت در سفر، ارتباط مستقیم با شخصیت و سرمایه شما دارد. درصورتی که علاقه ای به ارتباط های اجتماعی و روابط گروهی ندارید و ترجیح می دهید آرامش بیشتری داشته باشید، اقامت در هتل، آپارتمان های اجاره ای و ویلا های گران قیمت، گزینه پیش روی شما هستند.

اتاق های خانوادگی که در دنیا بیشتر با شرکت Airbnb شناخته می شوند هم گزینه مناسب و کم و بیش مقرون به صرفه قیمت پیش روی شما است. در این مدل از اقامت، یک خانواده یا شخص، یک اتاق از آپارتمان خود را برای اقامت، در اختیار شما قرار می دهد.

این سیستم متفاوت اقامتی، در بیشتر مواقع از هاستل امن تر است و تجربه ای خلوت تر را در اختیار شما قرار می دهد. هرچند هزینه اقامت در یک اتاق خانوادگی، از اقامت در هاستل بیشتر است.

هاستل در ایران

مفهوم کلی هاستل در ایران، یک روش نو اقامتی به شمار میرود که نه مسافران اطلاعات چندانی از آن دارند و نه حتی دست اندرکاران آن، تجربه لازم را در این زمینه کسب نموده اند.

از سوی دیگر شاید عبارت هاستل در ایران، مفهومی نو باشد، اما این روش از سفر، شباهت زیادی به کاروانسرا های قدیمی ایرانی دارد. هاستل های زیادی در ایران وجود ندارد و بیش از نیمی از آن ها هم تنها به مسافران خارجی، خدمات ارائه می دهند.

با تمام این کمبودها، هنوز هم می توانید در ایران، یک هاستل مناسب را برای سفر و اقامت پیدا کنید. تجربه شخصی مسافران نشان می دهد که هاستل ها در ایران از پانسیون ها و مسافرخانه ها تمیزتر هستند و صمیمیت بیشتری در این مکان ها وجود دارد.

چگونه یک هاستل مناسب را انتخاب کنیم؟

با پیشرفت فناوری، شبکه های اجتماعی و وب سایت های گردشگری، بهترین راه برای انتخاب هرگونه محل اقامت، استفاده از اینترنت است. بهتر است برای پیدا کردن هتل، مسافرخانه، ویلا یا هاستل، به وب سایت های مشهور در این زمینه مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که یک وب سایت گردشگری مناسب باید مجوز های قانونی را کسب نموده باشد تا در صورت بروز مسائل بتوان پیگیری های لازم را انجام داد. بر خلاف هتل ها، یک هاستل از نظر کیفیت با ستاره های مختلف دسته بندی نمی گردد. در نتیجه مطالعه نظرات مسافران قبلی می تواند راه چارهی صحیح برای انتخاب یک هاستل مناسب باشد.

اتاق های 2 تا 8 نفره، بهترین گزینه های پیش روی شما هستند، زیرا شلوغی بیش ازحد، تجربه خوب سفر گروهی را به یک خاطره ناگوار در فکر شما تبدیل خواهد نمود. بهتر است هاستلی را انتخاب کنید که محلی برای نگهداری از وسایل شخصی را در اختیار شما قرار دهد تا امنیت سفر هم افزایش پیدا کند.

موقعیت مکانی هاستل هم در انتخاب آن تأثیر گذار است. اگر سفری مالی را مدنظر قرارداده اید، بهتر است هاستل انتخابی، در نزدیکی مکان های توریستی و بازار باشد. دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی هم از دیگر نکات مثبت در انتخاب یک هاستل مقرون به صرفه، اما مناسب است.

در خارج از ایران، هاستل ها دارای یک اتحادیه بین المللی با وب سایت های معین هستند که بهترین راه چاره سفر را در اختیار شما قرار می دهند. تسلط به زبان انگلیسی می تواند در انتخاب یک هاستل بین المللی مناسب، به شما یاری کند. کارت اشتراک هاستل هم برای گردشگرانی مناسب است که سفر های خارجی زیادی را تجربه می نمایند و می خواهند در هزینه های خود صرفه جویی نمایند. این کارت اشتراک در تمامی هاستل های عضو اتحادیه دنیای، قابل استفاده است.

در ایران هم هرچند تعداد هاستل ها محدود است، اما باز هم با مراجعه به سایت های معتبر و آنالیز هزینه ها، می توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در این وب سایت های اختصاصی برای رزرو هتل و اتاق، امکان مقایسه از نظر قیمت، کیفیت و تجربه کاربران وجود دارد.

بهتر است در صورت وجود هرگونه پرسش در فکر شما، با اپراتور وب سایت و سرویس موردنظر، مشورت کنید. درامد این وب سایت ها از تجربه مناسب شما در سفر تأمین می گردد و کوشش زیادی را برای رضایت شما انجام خواهند داد. یک وب سایت معتبر و مناسب، وب سایتی است که بهترین سیستم پاسخگویی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

با انتخاب یک وب سایت مناسب، آنالیز تجربه کاربران و مسافران پیش از شما و البته هماهنگی با هزینه مد نظر، می توانید یک هاستل، اتاق، مسافرخانه، هتل یا حتی ویلا را برای خود رزرو کنید. هرچند ما در بهترین ها پیشنهاد می کنیم که حداقل یک بار در یک هاستل مناسب اقامت کنید و تجربه ای نو را به خاطرات خود بیفزایید.

منبع: گردشبان

به "هاستل چیست؟ ، چه فرقی با هتل دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاستل چیست؟ ، چه فرقی با هتل دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید