هیچ مقام دولتی و خانواده اش حق ندارد خارج از دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند

به گزارش وبلاگ مویک، معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم یک روز زودتر از هر جای جهان واکسن معتبر و موثر تامین و وارد کنیم، یک لحظه هم درنگ نخواهیم کرد، گفت: حتماً مردم مطمئن باشند که وزارت بهداشت دستورالعمل های شفافی تدوین و اعلام خواهد نمود و و احدی خارج از آن دستورالعمل ها نمی تواند به واکسن دسترسی پیدا کند. هیچ مقام دولتی و خانواده مقام دولتی حق ندارد خارج از آن دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند و همه مردم مشابه هم به واکسن دسترسی پیدا خواهند کرد.

هیچ مقام دولتی و خانواده اش حق ندارد خارج از دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند

به گزارش وبلاگ مویک، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح شنبه در مراسم اختتامیه جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) که در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، با اشاره به مطالبه خرید واکسن در جامعه، اظهار کرد: دولت مکلف است در شرایط تحریم مهمترین کوشش و تمرکز خود را برای رفع دغدغه مردم بگذارد و به مردم اطمینان دهد سلامت دغدغه اصلی نظام و دولت است.

وی با تاکید بر اینکه کوشش می کنیم تا بتوانیم هم از سلامت مردم در مقابل ویروس عالم گیر کرونا حفاظت و حراست کنیم و هم تبعات ویروس را به حداقل برسانیم، گفت: این ویروس امروز در بخش های مالی، اجتماعی و فرهنگی تبعات بسیاری داشته است که باید در زمان خود به آن پرداخته گردد.

معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: طبیعیست که مقابله با این ویروس اصلی ترین مسأله ماست؛ ما در همه زمینه ها حتماً کوشش داریم که فراوری داخل داشته باشیم؛ امروز حداقل 97 درصد داروی مورد احتیاج در داخل انجام می گردد و در زمینه واکسن نیز حتماً کوشش می کنیم در داخل فراوری کنیم، اما این یک جهت است؛ طبیعی است اگر همه جهتهای فراوری واکسن را با موفقیت طی کنیم، ممکن است چند ماه طول بکشد.

جهانگیری اضافه نمود: اگر بتوانیم یک روز زودتر از هر جای جهان واکسن معتبر و موثر تامین و وارد کنیم، یک لحظه هم درنگ نخواهیم کرد؛ مردم مطالبه دارند و دولت وظیفه دارد منابع مورد احتیاج را تامین کند؛ دولت موظف است نه دویست میلیون یورو بلکه به هر میزان که احتیاج باشد تامین کند تا مردم احساس نمایند اینکه دولتمردان مکرر می گویند سلامت مردم اصلی ترین مساله است، متناسب با این حرف اقدامات خود را انجام می دهند.

وی تاکید نمود: اطمینان می دهم که دولت از تمام ظرفیت های خود در زمینه تامین واکسن استفاده می نماید؛ تا به امروز جلسات متعددی با وزرای خارجه و بهداشت و رئیس کل بانک مرکزی و معاونان آنها برگزار کردم تا موانع احتمالی که وجود دارد را رفع کنیم؛ تحریم ها در هر زمینه ای که فکر کنیم، برای ما ایجاد مانع می نماید ولی به فضل الهی توان مدیریتی کشور جوری است که بتواند تحریم ها را بی اثر کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین درباره شرایط توزیع واکسن میان مردم خاطر نشان کرد: حتماً مردم مطمئن باشند که وزارت بهداشت دستورالعمل های شفافی تدوین و اعلام خواهد نمود و و احدی خارج از آن دستورالعمل ها نمی تواند به واکسن دسترسی پیدا کند. هیچ مقام دولتی و خانواده مقام دولتی حق ندارد خارج از آن دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند و همه مردم مشابه هم به واکسن دسترسی پیدا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه امیدوارم بتوانیم هرچه سریعتر واکسن را تامین کنیم، توضیح داد: یک لحظه و یک ساعت در تامین واکسن برای اطمینان دادن به مردم برای بازگشت به زندگی عادی شان تعلل نخواهیم کرد و اگر کسی تعلل کند در پیشگاه خداوند موظف به پاسخگویی است.

بر اساس این گزارش، جهانگیری در بخش دیگری از صحبت های خود با گرامیداشت یاد مریم میرزاخانی اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که یک دانشمند جوان ایرانی مدارج بالای علمی در سطح جهان پیدا کرد و درخشید و در حوزه ریاضی راه دانش را طی کرد و امروز وقتی از علم ریاضی صحبت می گردد، نامی از خانم میرزاخانی برده می گردد؛ او افق های جدید در علم ریاضیات در دوران کوتاه عمر خود گگردد و جامعه جهانی هم حرمت گذاشت و روز تولد او را به عنوان روز جهانی زن و ریاضیات نامگذاری کرد. طبیعی است در وطن او باید بیش از دیگر کشور ها برای نخبگان الگو سازی گردد و مسئولین کشور نیز جهت کشف و پرورش استعدادهای موجور در کشور اقدامات بیشتری انجام دهند.

وی با بیان اینکه قهرمانان در بخشهای مختلف سرمایه هایی هستند که در توسعه پایدار کشور نقش بسیار مهم و معین نماینده ای دارند ادامه داد: این افراد به تنهایی می توانند به عنوان سرمایه هایی نمادین نقشی معین نماینده در توسعه پایدار ایفا نمایند. باید قدر سرمایه های نمادین خود در جامعه ایرانی را بدانیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در جشنواره قبل بر اساس قوانینی قدیمی فرزند حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، تابعیت ایرانی نمی گرفت؛ زنان انتظار و توقع داشتند که این مسأله رفع گردد و خانم میرزاخانی هم این توقع را داشت؛ یکی از کارهای خوبی که در دولت انجام و در مجلس قبل تصویب شد، پذیرفتن تابعیت فرزند از مادر است. خوشحالم امروز اعلام کنم بیش از 82 هزار فرزند دارای مادر ایرانی درخواست دریافت شناسنامه دادند که از این تعداد 15 هزار پرونده کامل و برای تعدادی نیز شناسنامه صادر شده است؛ این حداقل کاری بود که از نظر حقوقی باید برای جامعه زنان کشور انجام می گرفت.

جهانگیری با تاکید بر اینکه امروز توسعه علم و فناوری پیش احتیاج و ضرورت اصلی توسعه پایدار کشور است گفت: اقدامات شایسته ای در زمینه فراوری فناوری در کشور اجرا شده و شرکت های دانش بنیان در حال تبدیل شدن به مجموعه ای بسیار اثرگذار در اقتصاد کشور هستند؛ ما در ابتدای راه هستیم و گام های بلندی باید برداریم ولی ابتدای راه، بسیار پرشتاب است و شرکتهای دانش بنیان نشان دادند که ظرفیتهای بسیاری در کشور وجود دارد که به دنبال فرصت هستند تا در عمل خود را نشان دهند.

وی اضافه نمود: در کرونا حضور جوانان بخوبی خود را نشان داد که نسل جوان کشور قادر است کارهای بزرگی انجام دهد؛ در بین شرکتهای دانش بنیان و کسانی که در فراوری علم و فناوری نقش ایفا کردند، زنان صندلی ویژه ای دارند. یکی از پیغام های جشنواره امروز این است که اگر زنان فرصت پیدا نمایند، در همه عرصه ها بخوبی می درخشند و قادرند تحولات بسیاری در جامعه ایجاد نمایند؛ میرزاخانی و خانم هایی که امروز مورد تجلیل قرار گرفتند، تعدادی از آنها هستند و صدها زن عالم و دانشمند در کشور هستند که می توانند نقشهای مهمی ایفا نمایند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم افزایش مشارکت زنان در عرصه های مدیریتی کشور اظهار کرد: مهم این است که حکومت و نظام شرایطی را مهیا کند تا زنان با خیال راحت در صحنه های مختلف مشارکت و حضور داشته باشند. خوشبختانه زمینه های مشارکت زنان بیشتر شده و خوشبختانه تعداد مدیران زن نسبت به سالهای قبل رشد قابل توجهی دارد. زنان باید سطوح عالی مدیریتی را طی نمایند و امیدواریم موانع پیش روی این اتفاق برداشته گردد.

جهانگیری با بیان اینکه شرایط سختی پیش روی کشور است خاطر نشان کرد: امروز هم با تحریم های ظالمانه روبرویم و هم بیماری کرونا در جهان و در کشور ما شیوع یافته است؛ باید برای عبور از این شرایط سخت از همه ظرفیت ها استفاده کنیم. برای تحریم ها مهمترین کاری که باید انجام دهیم بی اثر کردن تحریم هاست که جامعه علمی کشور در این زمینه اقدامات موثری انجام داد. امروز با وجود محدودیت شدید منابع ارزی با محدودیتی در کشور روبرو نشدیم، چون همه فعالان علمی و مالی کشور به صحنه آمدند و یاری کردند. در واقع در شرایط سخت کشور، یکی از انتظاراتی که از جامعه علمی کشور وجود دارد خلق فرصت از دل تهدیدات است.

وی اضافه نمود: البته در کنار ایجاد ظرفیت ها و فرصت های جدید، در خیلی از اقدامات مان برای بی اثر کردن تحریم ها سعی کردیم تحریم ها را دور بزنیم؛ آمریکایی ها می گویند نفت نفروشند، اما ما نفت می فروشیم، آنها میگویند کشتیرانی تحریم گردد اما ما تقریبا مانند شرایط قبل از تحریم کالا های خود را جابجا و واردات و صادرات می کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گگرددن راههای جدید به روی جامعه را انتظار امروز از جامعه علمی کشور مطرح نمود و گفت: آمریکایی های سعی کردند با فشار روانی مردم را نسبت به آینده خود مایوس و آینده ای تیره و تاری در ذهن آنها ترسیم نمایند؛ در اینجا نقش دانشگاهیان ایجاد امید، اعتماد آفرینی، افرایش تاب آوری و ایجاد تفاهم و همبستگی است؛ این کلمات می توانند در دوران سخت کشور را از سختی ها عبور دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هیچ مقام دولتی و خانواده اش حق ندارد خارج از دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ مقام دولتی و خانواده اش حق ندارد خارج از دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید