تنها سفر کردن زنان چه خطرات و ملاحظاتی به همراه دارد؟

به گزارش وبلاگ مویک، زندگی امروز- چند سالی است که تنها سفر کردن خانم ها رواج یافته و زنان زیادی کوله به دوش دور تا دور ایران یا دیگر کشورهای دنیا را می گردند و از تجربه های بی شمار خود برای دیگران می گویند. بر اساس آمار یک سازمان آمریکایی به نام انجمن سفرهای تکی 230 هزار عضو صفحه فیس بوک آنها هستند که 63 درصد از این افراد را زنان تشکیل داده اند.کمپانی Booking.com نیز در آنالیز های خود اعلام نموده، 65 درصد از زنان آمریکایی هنگام تعطیلات تنهایی سفر می نمایند و همراهی ندارند. این آمار ثابت می نماید که زنان بیشتر از مردان برای سفرهای تکی اقدام می نمایند.

تنها سفر کردن زنان چه خطرات و ملاحظاتی به همراه دارد؟

بنا بر یک تحقیق محدود از اعضای انجمن سفرهای تکی علت تنها سفر رفتن زنان به سه دسته زیر تقسیم شده است:

46 درصد از زنان گفته اند برای تجربه استقلال، آزادی و داشتن شانس و فرصت کافی به تنهایی سفر می نمایند.

22 درصد از زنان گفته اند برای این تنها سفر می نمایند که حوصله و وقت این را ندارند که همواره منتظر فرد دیگری بمانند.

15 درصد از زنان نیز گفته اند برای به چالش کشیدن خود در زندگی و افزایش مقدار اعتمادبه نفسشان تنهایی سفر می نمایند.

بسیاری از زنانی که تنها سفر کردن را تجربه نموده اند، بر این باور هستند که این کار به آنها اعتماد به نفس بیشتری در زندگی بخشیده و تاثیرات مثبتی بر سبک زندگی شان داشته است. برای درک بهتر این مسأله در زیر تجربه بعضی از این زنان را می خوانیم:

10 ترفند برای زنانی که قصد دارند تنهایی سفر نمایند

1- مقصد خود را با برنامه ریزی صحیح و هدف معین انتخاب کنید.

وقتی بدانید که چرا و به چه علتی می خواهید به شهر موردنظرتان سفر کنید، شک نداشته باشید که سفر بهتری در پیش خواهید داشت. ممکن است هنگام خواندن یک مقاله، مطالعه یک کتاب یا حتی حین دیدنی یک فیلم، یک مکان خاص نظرتان را جلب کند و تصمیم بگیرید که به آن جا سفر کنید. اما علت سفر شما باید چیزی بیشتر از یک هیجان آنی باشد. در خصوص آن مکان در اینترنت تحقیق کنید، در خصوص ظرفیت های گردشگری آن بخوانید، ببینید آیا فرهنگ مردم و دیدنی های آن جا با علاقه مندی های شما جور است یا خیر.

2- برای شب اول ورود خود برنامه ریزی کنید

برای این که ورود شما به مقصد بدون مشکل باشد، از قبل هتل، هاستل یا خانه ای را رزرو کنید، تا پس از ورود دغدغه پیدا کردن جا نداشته باشید. پس از رسیدن به مقصد می توانید سر فرصت مکان های دیگر را آنالیز کنید و در صورت احتیاج از محل اقامت اولیه خود جابه جا شوید.

3- ملزومات سفر را آنالیز و پیش بینی کنید

تنها سفر کردن مستلزم توجه زیاد به جزییات است. همه جوانب سفر خود را در فکر مجسم کنید و ببینید آیا همه چیز سر جای خودش هست یا خیر؛ از لحظه خروج از خانه گرفته تا محل اقامت. این کار باعث می گردد استرس کمتری داشته باشید. پس از رسیدن به مقصد و حصول اطمینان از در دسترس قرار داشتن همه ملزومات، از فکر کردن دست بکشید و فقط از فرصت های گردشگری موجود در مقصد لذت ببرید. بدون شک قبل از رسیدن به منطقه ای که بلیت آن را گرفته اید، برنامه ریزی هایی داشته اید، براساس اولویت از ظرفیت های گردشگری دیدن کنید، با مردم معاشرت کنید و از غذاهای محلی لذت ببرید.

4- چمدان کوچک و جمع جور داشته باشید

اگر بتوانید یک کوله سبک یا چمدان کوچک داشته باشید، می توانید سبک تر و مقرون به صرفه تر سفر کنید. برای این که مثلا کفش هایتان با همه لباس ها تناسب داشته باشد، سراغ رنگ های پایه بروید، رنگ هایی مثل مشکی، قهوه ای، بژ یا سورمه ای. یک جفت کفش کوهنوردی و پیاده روی و یک جفت کفش راحتی و رسمی. سعی کنید از همه وسایل مورد احتیاجتان یک عدد داشته باشید، اما سبک و محدود.

5- در خصوص محل اقامت خود به دیگران اطلاعات ندهید

یادتان باشد وقتی به عنوان یک زن تنها سفر می کنید، محل اقامت خود را به هیچ کسی نگویید. این کار برای حفظ امنیت شما بهتر است.

6- مجبور نیستید تنها غذا میل کنید

از شرکت در کارگاه های آشپزی محلی گرفته تا جشنواره ها و مناسبت ها … همواره راهی برای این وجود دارد که تنها غذا نخورید و اطرافتان پر باشد از دیگر آدم ها.

7- مراقب اسناد، مدارک و پول نقد خود باشید

برای حفظ پاسپورت و پول های نقد خود حتما از کیف های کمری نامحسوس بهره ببرید. به هیچ عنوان این مدارک را در کیف دستی یا کوله پشتی نگذارید و اصلا از خودتان دور نکنید.

8- با دیگر زنانی که تنها سفر می نمایند، دوست شوید

وقتی در جاهایی مثل هاستل اقامت می کنید، حتما زنان دیگری را پیدا خواهید کرد که آنها هم تنهایی سفر می نمایند. با آنها دوست و هم صحبت شوید و از تجربه هایشان بهره ببرید.

9- از تکنولوژی فاصله بگیرید.

خیلی خوب است که در طول سفر از شبکه های اجتماعی دوری کنید و تا جای ممکن سراغ وقت گذرانی در اینترنت نروید. این کار یاری می نماید بیشتر روی خودتان تمرکز داشته باشید، بیشتر با خودتان آشنا شوید و تغییرات مفیدی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

10- با محلی ها ملاقات داشته باشید

برای بودن در کنار محلی ها برنامه ریزی کنید، غذاهای محلی بخورید، صنایع دستی محلی خریداری کنید یا نحوه ساخت آنها را دیدن کنید و تا حد امکان در اقامتگاه های بوم گردی اقامت کنید، تا در طول سفر با مسائل فرهنگی، مذهبی و باورهای مردم شهر مقصد بیشتر آشنا شوید و بر دانشتان افزوده گردد.

منبع: شهروند

منبع: زندگی روز

به "تنها سفر کردن زنان چه خطرات و ملاحظاتی به همراه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها سفر کردن زنان چه خطرات و ملاحظاتی به همراه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید