هدف از تالیف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 چیست؟

به گزارش وبلاگ مویک، خبرنگاران/خراسان رضوی هفتمین کتاب رفرنس ژئوتوریسم در دنیا در سال 2021 پس از 16 سال تحت عنوان ژئوتوریسم در قرن 21 به زبان انگلیسی منتشر شده که در تثبیت و توسعه مرزهای دانش در حوزه ژئوتوریسم در سطح دنیا با توجه به شرکت رهبران قبلی پروژه ها در این تهیه این کتاب و به روز بودن مطالب آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

هدف از تالیف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 چیست؟

دکتر بهرام نکویی صدری در گفت وگو با وبلاگ مویک از چاپ و نشر به روزترین کتاب مرجع زمین گردشگری جهان اطلاع داد و اظهار کرد: کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21، منشا اصول و رویکرد آینده پژوهانه نام دارد که در تالیف آن علاوه بر من دانشمندانی از کشورهای انگلستان، آمریکا، استرالیا، فرانسه، سوئیس، پرتغال، آلبانی، رومانی، لهستان، مکزیک، پرو، اروگوئه، برزیل، ژاپن، ترکیه، اردن و مالزی و... به غیر از قاره آفریقا نقش داشته اند.

وی افزود: در این پروژه اساتید بزرگی همانند پروفسور راس داولینگ از استرالیا، پروفسور موری گِرِی و پروفسور تام هوز از انگلستان، پروفسور تِد کِیبل، استاد اعظم تفسیر میراث ایالات متحده آمریکا، پروفسور مالکوم کوپر از کشور ژاپن و پروفسور اِمانوئل رِینارد از کشور سوئیس که از بزرگان ژئومورفولوژی اروپاست، در نوشتن فصل هایی از این کتاب با من مشارکت داشته اند.

مدیر پروژه جدیدترین کتاب مرجع ژئوتوریسم جهان ادامه داد: این مشارکت کنندگان دارای تحصیلات مختلف از رشته های مختلفی همانند زمین شناسی، ژئومورفولوژی و گردشگری هستند و این کتاب رفرنس یک اثر کاملا بین رشته ای و چند رشته ای محسوب می گردد.

نکویی صدری در خصوص بخش بندی های کتاب جدیدش اظهار کرد: در ابتدا و قبل از دعوت دانشمندان برای مشارکت در جمع بندی این کتاب طرح ریزی و تقسیم بندی در پنج بخش از آن انجام و در نهایت کل کتاب در 23 فصل جمع آوری شد. این کتاب دارای حدود 600 صفحه، 52 عکس رنگی و 111 عکس سیاه سفید است و ناشر تنها اجازه داد 163 عکس از منطقه ها مختلف جهان از جمله موزه ها و نقاط دیگر در جهت تفهیم مطالب کتاب استفاده گردد.

وی اعلام کرد: 2 تن از بزرگان این حوزه یعنی پروفسور توماس(تام) هوز که در این کتاب به عنوان پدر ژئوتوریسم جهان معرفی شده و دکتر ویلیام ویتراسپون، نویسنده کتاب زمین شناسی جاده ای جورجیا که در حال حاضر به برگزاری تورهای زمین شناسی در آمریکا می پردازد، هر کدام به طور جداگانه 2 مقدمه و تقریظ برای این کتاب نوشته اند.

عضو کارگروه جهانی ژئومورفوسایت ها در خصوص بخش های مختلف کتاب توضیح داد: بخش اول مربوط به مفهوم ژئوتوریسم در قرن 21 است و بخش دوم نیز به ارزیابی های زمین شناختی و میراث آن برای توسعه ژئوتوریسم می پردازد. بخش سوم این کتاب در خصوص تفسیر زمین شناختی، میراث آن و میراث معدن کاری است. در بخش چهارم کتاب هم به شرح ژئوپارک ها و توسعه جامعه محلی که اساس توسعه ژئوتوریسم بوده، پرداخته شده است. بخش پنجم بعلاوه جهانی سازی و آینده مقصدها با موضوع جاذبه های زمین شناختی را مورد بحث و آنالیز قرار می دهد.

ترجمه اولین کتاب رفرنس جهانی ایده خلق چنین اثری را در فکر من بیدار کرد

نکویی صدری در پاسخ به این سوال که از چه زمانی اندیشه نوشتار این رفرنس را در فکر داشت، گفت: 15 سال پیش، یعنی سال 1385، زمانی که نخستین کتاب رفرنس جهانی در حوزه ژئوتوریسم با رهبری 2 دانشمند یعنی راس داولینگ و پروفسور دیوید نیوسام با مشارکت 25 تن از سراسر جهان منتشر شد، کتاب را ترجمه کردم و با نام ژئوتوریسم جهانی از سوی معاونت راهبردی منطقه آزاد ارس با همکاری دکتر عادل نجف زاده این رفرنس در ایران منتشر شد.

وی ادامه داد: در زمان ترجمه همان کتاب نیز ایده نوشتار چنین رفرنسی را در فکر پروراندم. بعلاوه به مدت 5 سال مشغول مطالعات و کاوش بین رشته ای برای پیوند علوم زمین و ارکان گردشگری بودم و کوشش می کردم چارچوب های نظری علم ژئوتوریسم در ایران را تبیین کنم.

مدیر پروژه جدیدترین کتاب مرجع ژئوتوریسم جهان توضیح داد: حدود 22 سال پیش به واسطه اینکه کارشناس مهندس معدن در گرایش اکتشاف بودم، در چند پروژه میدانی کشف محدوده معدنی در چند استان به صورت همزمان مشغول به فعالیت بودم که تجربیات میدانی و تحصیلات دانشگاهی در این راه برای من از اهمیت بالایی برخوردار بود.

نکویی صدری ادامه داد: پس از سپری کردن این مراحل توانستم دوره راهنمایان رسمی گردشگری در حوزه فرهنگی را با بعضی از اساتید برجسته گردشگری کشور بگذرانم و در این اثنی متوجه شده بودم که آنچه به نام ژئوتوریسم در حال ترویج و تبلیغ است و در مواردی تنها به صورت عکاسی از زیبایی ها بر آن تاکید می گردد، مفهوم درست و دقیقی از علم ژئوتوریسم نیست.

وی اظهار داشت: در نهایت پیروز شدم مبانی و چارچوب های نظری این علم را در کتاب مبانی زمین گردشگری با تاکید بر ایران پیاده نموده و درسال 1388 با چاپ آن به وسیله انتشارات سمت ارائه کنم. خوشبختانه فکریتی که در خصوص اصلاح پنداشت های اشتباه داخلی در فکر من وجود داشت، در این کتاب به چاپ رسید.

عضو کارگروه جهانی ژئومورفوسایت ها توضیح داد: بعلاوه امروز و در سال 2021 پس از 15 سال تالیف و انتشار کتاب های ژئوتوریسم در داخل کشور به زبان فارسی توانستم هفتمین رفرنس جهانی به زبان انگلیسی را در انتشارات بین المللی اپل آکادمیک آمریکا به چاپ برسانم.

دانشمندان بزرگ جهان در حوزه ژئوتوریسم حامی این پروژه بودند

نکویی صدری در خصوص حامیان خود در این راه اعلام کرد: اغلب دانشمندان و بزرگان علم زمین شناسی، گردشگری و ژئومورفولوژی که در جهان سطح بالایی دارند، حامی من در این راه بودند. از آنجایی که پروژه تالیف این کتاب یک اتفاق در سطح بین المللی بود، به طبع افتخار بهره مندی از حمایت یک ناشر بین المللی معتبر و جمعی از اساتید تراز اول جهانی را در تالیف این کتاب داشتم و با مشارکت و حمایت اساتید جهانی توانستم این رفرنس را تمام و کمال برای مخاطب ارائه کنم.

وی با اشاره به اظهار نظر پروفسور علی درویش زاده، چهره ماندگار زمین شناسی کشور، در خصوص این اثر گفت: این استاد در جایی گفته تا امروز در هیچ رشته ای چنین اثری از داخل کشور تالیف و راهبری نشده است. علاوه بر این با توجه به اینکه بیشتر ناشران بین المللی به طور نانوشته تمایلی به کار با کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران ندارند، از ناشر این کتاب نهایت سپاسگزاری خود را جهت همکاری اعلام می کنم چرا که پس از چندین بار رد شدن پروپوزال تالیف کتاب رفرنس من به وسیله ناشران گوناگون جهان در نهایت با سماجتی که به خرج دادم توانستم نظر این ناشر را جلب کنم.

مدیر پروژه جدیدترین کتاب مرجع ژئوتوریسم جهان در خصوص حمایت های داخلی برای انتشار این رفرنس جهانی اعلام کرد: در سطح داخلی نیز می توان از حمایت های غیرمستقیم وزیر اسبق ارشاد و مدیر عامل اسبق صندوق هنرمندان تشکر کرد چرا که حمایت های بی سابقه ای از کلیه اعضای دست اندرکار نگارش این کتاب داشتند. خوشبختانه ارائه این خدمات در حال حاضر برای اعضای صندوق که بخش بزرگی از نخبگان جامعه هستند، ادامه دارد و امید است ارائه این خدمات در آینده نزدیک به سمت مطلوب پیش رود.

توسعه مرزهای دانش حوزه علوم زمین با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21

نکویی صدری در خصوص تاثیرات این کتاب بر رشد و توسعه صنعت گردشگری کشور اظهار کرد: این کتاب یکی از هفت کتاب رفرنس ژئوتوریسم در جهان است. اولین کتاب رفرنس در سال 2006 میلادی منتشر شد که من آن را نیز برای فارسی زبانان کشورم ترجمه کردم و منتشر شد. حال اما در سال 2021 میلادی هفتمین شماره این کتاب منتشر شده که می توان گفت در تثبیت و توسعه مرزهای دانش در حوزه ژئوتوریسم آن هم در سطح جهانی تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: این کتاب و دانش حاصل از آن می تواند در حوزه ژئوپارک ها که در 15 سال اخیر کمتر مورد توجه واقع شده اند، بسیار مفید و اثرگذار باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هدف از تالیف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف از تالیف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید