پل کوار یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس به شمار می رود

به گزارش وبلاگ مویک، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، پل کوار یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس به شمار می رود.

پل کوار یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس به شمار می رود

پل کوار در یک کیلومتری کوار و در مسیر قدیمی شیراز فیروزآباد که به کناره خلیج فارس منتهی میشد و روی رودخانه قره آقاج بنا شد. ظاهرا بنای اولیه آن به دوره ساسانی تعلق دارد که در دوره های بعد بویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. پل کوار 125 متر طول، 30/10 متر ارتفاع، 80/3 متر عرض و شش دهانه به ابعاد مختلف داشت که امروزه دو دهانه میانی آن فرو ریخته است. پایه ها در جهت بالا دست و پایین دست دارای موج شکن های نوک تیز هستند که شکل های آنها با توجه به شالوده صخره ای و بازسازی های اجرا شده فرق دارد. مصالح مورد استفاده قطعات سنگهای طبیعی به اشکال و ابعاد مختلف و ملات ساروج هست.

پایه های پل هر کدام جداگانه بر روی صخره های طبیعی بستر رودخانه قرار گرفته و به همین جهت، نقشه پل متناسب با موقعیت این صخره ها در بستر رودخانه شکل گرفته است. چنین ساختار و شالوده ای سبب استحکام و ماندگاری زیاد پل کوار شد. در قسمت انتهای جنوبی پل و میانه پایه، متکی به صخره کناره رودخانه و نیز روی اولین پایه انتهای شمالی پل اتاقهایی قرار دارند که دسترسی به آنها در مواقع کم آبی از روی صخره بستر رودخانه و به وسیله چند پله صورت می گیرد. این اتاق ها جهت استراحت مسافران یا اقامت محافظان پل مورد استفاده بود.

منبع: همگردی

به "پل کوار یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل کوار یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید