کتابخانه شخصی باستانشناس کُرد، به بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان هدیه شد

به گزارش وبلاگ مویک در کردستان، محمد ابراهیم زارعی در جمع اصحاب رسانه در فضای مجازی اظهار کرد: کتاب های اهدایی استاد عبدالرحمن وهاب زاده مجموعه ای نفیس و کم نظیر از کتاب ها و مجله هایی در زمینه تاریخ، باستانشناسی، معماری و هنر است.

کتابخانه شخصی باستانشناس کُرد، به بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان هدیه شد

وی با بیان اینکه این کتاب ها شامل 500 جلد کتاب و نشریه در حوزه تاریخ و هنر باستان شناسی است، افزود: با تدبیر مسوولان این بنیاد، کتاب ها و نشریات اهدایی در سالنی در طبقه همکف ساختمان این نهاد فرهنگی آماده استفاده محققان و پژوهشگران است.

سرپرست بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان با اشاره به اینکه این بنیاد دارای کتابخانه ای تخصصی با بیش از سه هزار جلد کتاب است، افزود: تدوین و نگارش دانشنامه جامع کردستان، گردآوری اسناد و تصاویر قدیمی استان، دانشنامه مفاخر و مشاهیر کردستان و نگارش مقالات علمی در زمینه ایران شناسی بخشی از اقدامات آن است.

زارعی افزود: امیدواریم اقدام ارزشمند این باستان شناس نام آور ایرانی سرلوحه دیگر محققان دارای کتابخانه شخصی قرار گیرد تا منابع مکتوب و ارزشمند مانده در کتابخانه های شخصی در اختیار دانش پژوهان قرار گیرد.

استاد عبدالرحمن وهاب زاده متولد 1321 شهر سردشت و دانش آموخته باستانشناسی دانشگاه تهران است و اکنون ساکن شهر تبریز است، وی رییس سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی بود و بیش از چهار دهه در منطقه شمال غرب در زمینه باستان شناسی کوشش علمی نموده است.

کارشناس مشخص نظارت بر امر بازسازی ابنیه تاریخی کردستان از سال 1376 تا 1386، کاوش های مسجد معزالدین مراغه، سرپرستی اداره فرهنگ و هنر مهاباد، عضویت در کمیته پلان مدیریتی مجموعه کلیساهای آذربایجان شرقی و غربی، عضویت در هیات راهبردی بافت قدیم شهر تاریخی تبریز و قلعه ضحاک هشترود بخشی از فعالیت های این باستانشناس نامور در منطقه است.

بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان سال 1395 در سنندج گشوده شد و ساختمان آن در عمارت امین الاسلام در بلوار کردستان واقع شده است و با داشتن سالن ها و اتاق های متعدد محل مناسبی برای جمع آوری و نگهداری کتابخانه شخصی است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتابخانه شخصی باستانشناس کُرد، به بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان هدیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه شخصی باستانشناس کُرد، به بنیاد ایرانشناسی شعبه کردستان هدیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید