3 نوع گلو درد رایج پاییز و زمستان را بشناسید

به گزارش وبلاگ مویک، پاییز و زمستان زمانی از سال است که به نظر می رسد انواع و اقسام ناراحتی ها و بیماری های تنفسی، گلو درد و بدن درد در اطراف شناور هستند، و گلودرد تنها یکی از علائم این بیماری ها است. اگر گلودرد دارید، ممکن است بلع نوشیدنی و غذا دردناک برایتان دردناک باشد و احساس خراشیدگی در گلو و حتی سرفه های خفیفی داشته باشید.

3 نوع گلو درد رایج پاییز و زمستان را بشناسید

دکتر سارا جارویس، پزشک عمومی و مشاور بالینی Patient.info ، و دکتر لیلا هانبک، داروساز و مدیر اجرایی انجمن چند داروخانه مستقل در بریتانیا، به روزنامه سان گفتند که 3 نوع گلودرد وجود دارد:

لارنژیت

فارنژیت

ورم لوزه

ممکن است متوجه شوید که شرایط ذکر شده در اینجا همه به-itis ختم می گردد. به گفته دکتر جارویس، این اصطلاح پزشکی است که برای التهاب به کار برده می گردد.

او شرح داد: نوع التهاب هنگام گلودرد بستگی به این دارد که کدام بخش از گلوی شما عفونی شده است. به گفته دکتر، هر سه نوع التهاب گلو می توانند باعث گلودرد، خشکی، تحریک گلو و گاهی تب شوند. او اضافه کرد: بعلاوه ممکن است آبریزش بینی، سرفه و علائمی شبیه سرماخوردگی داشته باشید. اما ممکن است در علائم نیز تفاوت هایی وجود داشته باشد.

لارنژیت

مقایسه تارهای صوتی سالم و متورم پیش و پس از ابتلا به لارنژیت

لارنژیت به معنای التهاب حنجره است حنجره به نوعی به عنوان جعبه صدای شما شناخته می گردد، زیرا امکان ایجاد صدا را برای شما فراهم می نماید. حنجره یک لوله توخالی در وسط گردن شماست که درست بالای نای و پشت مری واقع شده است. لوله ای که دهان شما را به معده شما متصل می نماید. حنجره علاوه بر یاری به صحبت کردن، اجازه می دهد هوا به وسیله نای به ریه برسد.

دکتر هانبک گفت: لارنژیت معمولاً با از دست دادن صدا، گرفتگی صدا، گلودرد، سرفه و گاهی تب همراه است. به گفته دکتر جارویس، با این نوع گلودرد، احتمالا سرفه خشک، گزگز و صدای خشن همراه خواهد بود.

فارنژیت

التهاب پشت گلو در ناحیه حلق که به اصطلاح به آن فارنژیت گفته می گردد

دکتر جارویس گفت فارنژیت به التهاب پشت گلو گفته می گردد که به حلق معروف است. این قسمت از گلو در پشت دهان و حفره بینی واقع شده است. او شرح داد که در فارنژیت شما اغلب درد بیشتری خواهید داشت و ممکن است غدد متورم دردناک در گردن ایجاد گردد.

ژاکی لی، متخصص داروساز نیز گفت که علائم زیر برای این نوع گلودرد تعیین است:

گلو درد یا خراشیدگی

بلعیدنی که ناراحت نماینده یا دردناک است

پشت گلو ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد

گرفتگی صدا یا از دست دادن موقت صدا به دلیل التهاب تاهای صوتی

سرفه خشک

تب در بعضی موارد

ورم لوزه

به گفته دکتر جارویس، التهاب لوزه ها احتمالا باعث بروز شناخته شده ترین نوع گلو درد می گردد. این غدد لنفاوی (لوزه ها) در پشت دهان و بالای گلو هستند که به فیلتر کردن باکتری ها و ویروس ها یاری می نمایند و مانع از ورود آن ها به عمق بدن شما می شوند. وی اضافه کرد: مانند فارنژیت، در خصوص التهاب یا ورم لوزه نیز ممکن است درد اضافی و غدد متورم در گردن خود را تجربه کنید. اگر نوری به داخل دهان خود بتابانید، ممکن است لکه های سفید در پشت گلوی خود را ببینید.

دکتر هانبک نیز گفت که این شرایط به ویژه در بچه ها شایع است. او شرح داد: علائم ورم لوزه شامل گلودرد و درد هنگام بلع، قرمزی لوزه ها، سردرد، سرفه و گاهی تب است.

در همین حال، ژاکی لی هم گفت افراد مبتلا به ورم لوزه نیز ممکن است دهانشان بد بو باشد.

دکتر هانبک گفت که بیشتر موارد لوزه در عرض یک هفته بهبود می یابند، اما در بعضی موارد می تواند یک بیماری مزمن باشد که به این معنی است که مدت طولانی تری طول می کشد یا امکان دارد دوباره عود کند. وی ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات التهاب لوزه می تواند عوارضی مانند آبسه سفید رنگ در گلو یا عفونت گوش میانی ایجاد کند. در موارد نادر، اگر عفونت باکتریایی درمان نگردد، عوارض آن می تواند منجر به بروز بیماری های خطرناک تری مانند مخملک و تب روماتیسمی گردد.

دلیل گلودرد چیست؟

دکتر جارویس گفت: بیشتر موارد فارنژیت، لارنژیت و التهاب لوزه ها ناشی از عفونت های ویروسی است. اما گلودرد شما می تواند به وسیله باکتری ها و بعلاوه محرک های محیطی مانند دود و هوای خشک یا استفاده بیش از حد از تارهای صوتی ایجاد گردد. دکتر هانبک گفت: لارنژیت معمولا به وسیله یک ویروس یا در مراقبت های نادر به وسیله باکتری یا قارچ ایجاد می گردد.

او اضافه کرد: استفاده بیش از حد از تارهای صوتی برای مثال فریاد زدن یا جیغ زدن، مسائل سینوسی، واکنش های آلرژیک، رفلاکس معده به مری، سیگار کشیدن نیز می توانند از دلایل بروز گلو درد باشد.

ژاکی لی نیز گفت فارنژیت می تواند ناشی از عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا ویروس اپشتین - بار باشد که با مونونوکلئوزعفونی مرتبط است. (مونونوکلئوزعفونی با نام تب غده دار شناخته می گردد و یک بیماری عفونی است که به وسیله ویروس اپشتین - بار ایجاد می گردد. در سنین جوانی، این بیماری اغلب با تب، گلودرد، لنفادنوپاتی گردن و خستگی همراه است. بیشترِ مبتلایان ظرف دو تا چهار هفته بهبود می یابند، اما احساس خستگی ممکن است تا ماه ها در بدن آن ها باقی بماند).

او اضافه کرد که باکتری استرپتوکوک (به ویژه استرپتوکوک گروه A -) می تواند باعث فارنژیت باکتریایی گردد که معمولا به عنوان گلودرد استرپتوکوکی شناخته می گردد(گلودرد استرپتوکوکی یکی از نشانه های عفونت باکتریایی است. این عفونت باعث التهاب و درد در ناحیه گلو می گردد. این بیماری در بین بچه ها 5 تا 15 سال شایع تر است اما می تواند بزرگسالان را نیز درگیر کند. از مواردی که می تواند باعث انتقال گلودرد استرپتوکوکی به سایر افراد گردد می توان به عطسه، سرفه، ظرف غذای مشترک و انواع تماس نزدیک با فرد مبتلا اشاره نمود).

ژاکی ادامه داد که دود، آلودگی یا آلرژن ها می توانند باعث تحریک حلق شوند، و بعلاوه تنفس هوای خشک در فضاهای داخلی گرم می گردد.

دکتر جارویس گفت، در خصوص لوزه ها، این می تواند ناشی از یک عفونت باکتریایی باشد که منجر به عفونتی می گردد که معمولاً به نام گلودرد استرپتوکوکی شناخته می گردد.

درمان گلو درد

نحوه درمان گلودرد اغلب بیشتر به دلیل آن بستگی دارد تا محل التهاب. دکتر جارویس اعلام کرد: توجه به این نکته مهم است بدانیم آنتی بیوتیک ها بر ویروس ها اثر ندارند. در پی بروز عفونت های ویروسی، سیستم ایمنی شما باید ظرف چند روز با عفونت مبارزه کند. در این بین، مسکن های ساده، مایعات زیاد و شاید یک اسپری بی حس نماینده گلو یاری نماینده باشد.

ژاکی راه های زیر را برای درمان گلودرد ناشی از ویروس پیشنهاد کرد:

نوشیدن دو تا سه لیتر آب در روز و آب رسانی مداوم به بدن، اما از مایعات داغ اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث بدتر شدن درد گلو شوند.

خوردن غذاهای نرم برای کاهش ناراحتی

اسپری یا پاستیل گلو

مسکن های ساده مانند پاراستامول یا ایبوپروفن برای درد و تب

غرغره با آب نمک

اگر حداقل 16 سال سن دارید و آلرژی ندارید، آسپرین مصرف کنید

او گفت که بیشتر گلودردها در عرض یک هفته بهتر می شوند.

دکتر هانبک گفت نوشیدن چای با عسل و لیمو می تواند به تسکین التهاب فارنژیت و بعلاوه قرص های گلو، مسکن ها و استنشاق بخار یاری کند. اگر ثابت گردد که گلودرد شما به وسیله باکتری ایجاد شده است، ممکن است برای درمان آن به آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید.

منبع: گردشبان

به "3 نوع گلو درد رایج پاییز و زمستان را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 نوع گلو درد رایج پاییز و زمستان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید