واعظی آشتیانی: در فضای ورزش کشورمان چیزی به نام حرفه ای گری وجود ندارد ، سعودی ها از ورزش بهره برداری سیاسی می نمایند

به گزارش وبلاگ مویک، مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در مورد حرفه ای گری و نحوه پیشرفت در ورزش ایران توضیحاتی را بیان نمود.

واعظی آشتیانی: در فضای ورزش کشورمان چیزی به نام حرفه ای گری وجود ندارد ، سعودی ها از ورزش بهره برداری سیاسی می نمایند

امیررضا واعظی آشتیانی، مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در گفت وگو با خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی وبلاگ مویک،در مورد شرایط حرفه ای گری در ورزش گفت: متاسفانه در فضای ورزش کشورمان چیزی به نام حرفه ای گری وجود ندارد و علت آن هم نبود مدیران حرفه ای است. از طرفی بستر های مناسبی را هم با توجه به نداشتن مدیران حرفه ای نداریم. وقتی شرایط برای کار کردن حرفه ای در ورزش وجود نداشته باشد از همه چیز محروم می شویم. بزرگترین مسئله ای که ورزش کشورمان از آن رنج می برد، نبود اقتصاد در ورزش است. زمانی که نتوانیم از اقتصاد ورزش استفاده کنیم به مسائل زیادی بر خواهیم خورد. یکی از عواملی که نمی گذارد اقتصاد ورزش را احیا کنیم، نبود فرهنگ حرفه ای گری است. در این زمینه نیروی مناسبی را هم نتوانسته ایم تربیت کنیم تا به ورزش کشور یاری نمایند. به جرات می توانم بگویم جهل در حوزه مدیریت باعث شده است تا ورزش ایران از اقتصاد ورزش و حرفه ای گری در آن محروم باشد.

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال با اشاره به ناکارآمدی مدیران ورزشی در چند سال اخیر گفت: کار های بزرگ را نمی گردد با افرادی که جهل مدیریتی دارند و یا آگاهی مناسبی درباره فرهنگ، سیاست، اجتماع و اقتصاد ندارند، دنبال کرد. بنابراین تا زمانی که فضا برای ورزش حرفه ای فراهم نباشد و تا زمانی که ادبیاتی مانند این که ورزش را به ورزشی ها بسپارند، وجود داشته باشد و مقامات سیاسی بلندپایه کشور هم این موضوع را باور نمایند، این مسائل حل نخواهند شد. داشتن انتظار حرفه ای بودن درست نیست. چندین سال است برخی در پی این موضوع هستند که ورزش دست ورزشی ها نیست؛ در صورتی که عنوان این مسئله دروغی بیش نیست. فقط می خواهند ورزش را صرفا در سیطره ورزشی ها نگه دارند. از اول انقلاب تا کنون ورزش دست ورزشی ها بوده، اگر پیشرفتی بوده است گفته شده و اگر در نقاطی هم ضعیف بوده اند شهامت به خرج بدهند و بگویند که ضعیف بوده اند. من پیشرفت های ورزشی کشور را کتمان نمی کنم، اما با توجه به ظرفیت هایی که در ورزش داریم باید در صندلی بهتری قرار می گرفتیم. بحث اقتصادی و سیاسی در ورزش، پاشنه آشیل محسوب می شوند. وقتی پاشنه آشیل ورزش مشکل داشته باشد، سرعت پیشرفت و موفقیت ورزش کشور هم کند می گردد.

واعظی آشتیانی با بیان این که برخی با عملکرد خود تیشه به ریشه ورزش زده اند، مطرح کرد: امروز اگر می بینید باشگاه ها دچار مشکل هستند، باید به مدیریت غلط در آن ها رجوع کنیم. مدیریت و نگاه های غلط تیشه به ریشه ورزش زده اند. پرونده های متعدد باشگاه های کشورمان در فیفا نشان گر همین موضوع است. وقتی قوانین را رعایت ننمایند و به هر نحوی که خودشان دوست دارند، عمل نمایند؛ حاصل آن داشتن پرونده حقوقی در فیفا می گردد که با وجود چنین پرونده هایی نمی توانیم بگوییم ورزش حرفه ای داریم. حرف های من نافی پیشرفت ورزش کشورمان نیست. در ورزش و در رشته های مختلف پیشرفت های زیادی داشته ایم، اما وقتی رفتار حرفه ای نداشتیم، این پیشرفت ها هم دیده نمی شوند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در مورد سرمایه گذاری سعودی ها در ورزش به خصوص فوتبال اروپا بیان نمود: کاری که امروزه سعودی ها در فوتبال اروپا می نمایند، بهره برداری از سیاست در ورزش است. در واقع سعودی ها متوجه شده اند که راه چاره سیاسی برترین راه برای حضور و نفوذ در ورزش است و بر همین اساس سهام باشگاه های مطرح اروپایی را خریداری می نمایند تا خود را پشت این باشگاه ها پنهان نمایند. همه این کار ها برای این است که بتوانند وجهه عربستان را که در جهان بد شده است، بهتر نمایند. قطعا مشاوره های بسیار خوبی داشته اند که به این نتیجه رسیده اند تا پشت هیجانات ورزش به خصوص فوتبال پنهان شوند و به خواسته های خود برسند؛ حتی اگر از نظر اقتصادی ضرر بنمایند. بهره برداری سیاسی این نیست که برای توجیه کردن کار های نادرست از آن استفاده کرد. بعد سیاسی ورزش جنبه های بسیار مثبتی هم دارد که می گردد از آن استفاده کرد. از طرفی با توجه به بالا بودن برد رسانه ای ورزش از این طریق می خواهند کار های رسانه ای و تبلیغاتی خود را هم انجام دهند.

بیشتر بخوانید

  • واعظی آشتیانی: ضعیف ترین وزیر ورزش را در حال حاضر داریم/ وزیر ورزش ما وزیر فوتبال است
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "واعظی آشتیانی: در فضای ورزش کشورمان چیزی به نام حرفه ای گری وجود ندارد ، سعودی ها از ورزش بهره برداری سیاسی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واعظی آشتیانی: در فضای ورزش کشورمان چیزی به نام حرفه ای گری وجود ندارد ، سعودی ها از ورزش بهره برداری سیاسی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید